חוק השרותים או הצד השני של המטבע.

June 12, 2008 at 4:42 pm (דעות)

מסתבר שתחרות ושוק חופשי טובים לא רק לצרכנים, אלא גם לעובדים השכירים. (נכון שהשכירם הם תמיד גם צרכנים, אבל צרכנים הם לא תמיד שכירים. אבל היות שאני מדברת כאן על שלי יחימוביץ’, יהיה זה די סביר להניח שצרכנים שהם גם בעלי עסקים, הם לא המגזר שח”כ יחימוביץ’ רואה עצמה כמייצגת).

אז נכון שכולם יודעים שתחרות בין עסקים טובה לצרכנים, כי היא מגדילה את מגוון האפשרויות העומדות לבחירתם. מה שלא מזכירים בד”כ, שדבר זה נכון גם לגבי עובדים שכירים. כלומר, ולגופו של העניין שלפנינו: אם, כטענת יחימוביץ’ הבוקר אצל רינו צרור, אגד לא מאפשר לנהגיו לעשות הפסקות שרותים במהלך הנסיעות, אזי הנהגים לא ירצו לעבוד באגד, ויעדיפו לעבוד אצל אחד ממתחריו הרבים (והלא קיימים). וכאן נשאלת השאלה המתבקשת: מדוע אין תחרות ראויה לשמה בענף התחבורה הצבורית? התשובה היא, כמו תמיד: רגולציה. מה עושה שלי יחימוביץ? מוסיפה עוד רגולציה. מעניין למה.

Advertisements

2 Comments

  1. רוגל said,

    זה אותו הגיון מעגלי שהנחה את הגנרלים במלחמת העולם הראשונה. התפיסה הייתה שארטליריה בכמויות מסיביות הינה תנאי הכרחי להבקעה מערכית. לפני כל מערכה חדשה הגדיל הכח התוקף את מצבת הארטילריה ואולם עצם הכשלון להשיג את ההבקעה המיוחלת הייתה הוכחה מספקת שלא הייתה מספיק ארטילריה. מעטים בלבד תמהו שמא הבעיה בהשגת ההכרעה המיוחלת איננה תלויה בארטילריה אלא בגורמים אחרים.
    כל כשלון של הרגולציה להשיג את ההישג החברתי המיוחל הוא הוכחה שלא הייתה מספיק רגולציה, וחוזר חלילה…

  2. Alisa said,

    אכן. אבל בנוסף קשה להתעלם מן העובדה שמעגליות אינסופית זו היא שיוצרת תעסוקה אינסופית ליחימוביצ’ים למיניהם. וזה מוביל אותי לחשוב (ציניקנית שכמותי) שאולי לא כל היחימוביצ’ים יש להם השאיפה להישג חברתי כלשהו לנגד עיניהם. אבל אני כנראה נסחפת. “אל תייחס לזדון מה שאפשר לייחס לטיפשות”, או משהו כזה.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: