מקיין. McCain

May 14, 2008 at 9:00 am (COMMENTARY, דעות)

רוגל מציין בצדק שבחירת הקבי ע”י מקיין כמועמד לסגן נשיא היא עוד סיבה טובה מאד לא להצביע עבורו. ויש הרבה סיבות כאלה. קשה מאד לאמר על מקיין שהוא תומך במה שבארה”ב קוראים “ממשלה קטנה”. מקיין הוא שמרן, לא ליברטריאן. בזה חסרונו הגדול. יתרונו הוא, כמובן, בזה שהוא לא ליברל במובן האמריקאי (כלומר סוציאליסט). יש לו רקורד די טוב בהצבעות על מסים ורגולציה, יחסית לשמרנים אחרים, כמו למשל בוש. אני גם תומכת בגישה שלו בנושאי מדיניות חוץ ובטחון, להבדיל מזו של רון פול (שרוגל הוא תומכו). בפוליטיקה, כמו בחיים בכלל, ההיצע בד”כ תואם את הביקוש במידה מצומצמת ביותר, אם בכלל. מי שבררן מדי, עלול להשאר בידים ריקות. זה לא תמיד דבר רע: יש מצבים בהם אדם צריך להצמד לעקרונות עליונים גם במחיר של הפסד לכאורה, אבל ממה שראיתי עד עתה, זהו לא אחד המצבים האלו. כמובן שזה עלול להשתנות.

——————

McCain is a very problematic candidate for a libertarian. In fact, almost any candidate is problematic for a libertarian. People who doubt the necessity of government are not people who tend to be eager to become part of it. Welcome to an imperfect world. McCain has a relatively good record on taxes and regulation, and he is a hawk on foreign policy, just as I am. So for now it looks like I will have to hold my nose on this one.

Update: Rogel comments. Note, I don’t actually disagree with his analysis of MC, the difference lies in our practical approach to the problem. I am willing to live with MC’s shortcomings, Rogel is not. I actually do disagree somewhat with his analysis of Obama, but that may be a subject for a separate post.

Advertisements

9 Comments

 1. krm said,

  On pretty much each and every point, the alternative(s) to McCain are worse, sometimes exponentially worse.

  There doesn’t seem to be any real choice but to vote for him.

 2. krm said,

  I”m not a big McCain fan (McCain-Feingold hit me as a repeal of the 1st Amendment, by way of example) but he is generally to the conservative side, even if it is more big-.government conservative and leans against libertarian concepts

  The alternatives are big government, big brother socialists (on steroids).

 3. Alisa said,

  Yep. He also comes across as an honest type (at least for a politician)

 4. רוגל said,

  Alisa,
  The fact that he comes across as honest is due to good marketing, not to facts. You should try to read McCain: Myth of a Maverick (or just the link I posted before the quote) – he is as honest as you can expectfrom politician….

 5. Alisa said,

  he is as honest as you can expect from politician

  Isn’t it what I also said, and also more than can be said about most politicians? 🙂

 6. יעקב said,

  אני תמכתי במקקיין (תוך סתימת אפי) עד אתמול, עד לנאום ה”התחממות” שלו, בו הוא הוכיח שהוא אידיוט, כמו כולם (לא שלא היו חשדות בנידון גם קודם…).
  הצעתו ל cap-and-trade אינה שונה מתכנית החומש של ברה”מ.
  מעכשיו אין מועמד שראוי להצביע בעדו.

 7. Alisa said,

  Yes, the GW bit hardly goes to his credit. I just might reconsider – luckily, there is still time.

 8. משה שרף said,

  מזל”ט על הבלוג. אם לא הייתם אוסרים שימוש בשפה צבעונית הייתי גם מנדב פוסט.

 9. Alisa said,

  אם אתה מתכוון למדינת משטרה שמקיימת יחסי מין (עם מי? והאם היחסים הם בהסכמה?), אז כן, הצבעים קצת חזקים מדי (אמנם לא בשבילי אישית). אני יכולה לפרסם עם שנויים קלים, אחרי אשורך. ד”א, שלחתי לך מייל ל-HOTMAIL, אבל זה חזר – יש לך כתובת אחרת?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: