איזה קטע. ROFL

May 3, 2008 at 8:26 pm (COMMENTARY, דעות)

גזטה מדווח:

תיירים רוסים שנפגעו בתאונת דרכים במצרים “לא יקבלו שום פצויים”, הודיעה דוברת אחוד ענף התיירות הרוסי אירינה טיורינה. לפי דבריה “אנשים רכשו כרטיסים לטיול זה מחוץ לחוזה עם מפעיל טיולים או סוכן נסיעות, לכן הם לא יכולים לדרוש פצויים ממפעילי טיולים”.

טיורינה ספרה שנושא בטיחות התיירים במצרים הועלה בפגישה בין נציגי אחוד ענף התיירות הרוסי עם שר התיירות המצרי, שבמהלכה הוא הודיע כי ממשלת מצרים “נוקטת צעדים להבטחת בטיחותם של תיירים, כולל קורסים לשדרוג כשרותם של נהגי אוטובוסים, כל אוטובוסי תיירים יהיו מצויידים בקופסאות שחורות, ומהירותם תוגבל למאה קמ”ש”.

אם אתם לא צוחקים עכשיו בקול רם, זה בגלל שלא בקרתם במצרים, ולא נסעתם באוטובס תיירים מצרי. למרות שהקטע של קופסה שחורה הוא מצחיק לכשעצמו, אבל ייתכן כי עדיין צריך לבקר במצרים כדי להעריך את ההומור שבדבר…בעצם לא, לא חייבים: זוכרים את המאכרים שאגד מתריע מפניהם בפרסומות הטלויזיה שלו? עכשיו תארו לכם שהמאכרים יגידו לכם שכדי להתגבר על הדימוי הלא בטיחותי שלהם הם יתקינו קופסה שחורה בכל רכב שלהם. אבל אם נחזור לרגע לאוטובוסים המצריים: הגבלת מהירות? הה! למה שמצרי הגון ירצה לנהוג באוטובוס תיירים אם הוא צריך להגביל את מהירותו? עוד תגידו להעביר את הצופר מהרצפה להגה, כדי שהנהג לא יוכל לדרוך עליו ללא הפסק במשך כל הדרך מאל-עריש לקהיר! ובאשר לאוטובוסים רגילים שמיועדים למצרי המצוי: אף אחד לא טורח להתקין שמשות בחלונות, וזאת בוודאי כדי להקל על אותם מצרים מצויים להתלות על אותם חלונות, כאשר האוטובוס מאט (אף פעם לא עוצר לגמרי) בתחנה לאסוף נוסעים. (איך זה קשור? לא קשור, סתם עוד פרט לתאו התחבורה המצרית). OK, כל זה נכון לתחילת שנות השמונים אבל משום מה קשה לי להאמין שהתמונה השתנתה בהרבה. אם מישהו יודע, אנא יאיר את עיניי.

– – – – – – –

Gazeta reports:

Russian tourists that were injured in a traffic accident in Egypt “will not receive any compensations”, said the spokeswoman for the Russian Union of the Tourist Industry, Irina Turina. According to her, “people purchased tickets for this tour outside of a contract with a tour operator or a travel agent, and so they cannot demand compensations from tour operators”.

Turina said that the issue of tourists’ safety has been raised in a meeting between representatives for the Russian Union of the Tourist Industry and the Egyptian Minister for tourism, during which he announced that the Egyptian government is “taking steps to ensure the tourists’ safety, including courses upgrading the qualifications of the bus drivers, all tour buses are being equipped with black boxes, and their speed being limited to 100 km/hr”.

If you are not laughing, that’s because you have not been to Egypt, nor ridden a tourist bus there. Black box? They must be joking. How about first moving the horn from the floor to the steering wheel, so that the driver will not step on it all the way from el-Arīsh to Cairo? Speed limits? Ha! Why would anyone want to drive a tourist bus in the first place? OK, this was the early 80s. Someone please tell me that things have changed?

Advertisements

2 Comments

  1. Andy H said,

    Actually I found it quite comfortable & sane, admittedly my immediate point of comparison was Kenya so take that with a grain of salt.

  2. Alisa said,

    Heh. Everything is relative, as Einstedn has never said:-)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: